Logo - spektakl Klimakterium Elżbiety Jodłowskiej

Dorota Piasecka

Jako:
Klimakterium… i już:
Zocha

Jej babcia miała nieprawdopodobny talent aktorski. Była aktorką-amatorką w Domu Kultury Kolejarza w Krakowie. Grała dużo amatorsko, była zakochana w teatrze.

Dzięki tej miłości sztuka była obecna w rodzinie. Naturalnym było, że i ona od dziecka była zabierana do Teatru Groteski w Krakowie oraz na poranki teatralne. W latach szkolnych brała udział w konkursach recytatorskich, w których zdobywała wysokie noty. Z kolei w liceum, stając w szranki z największymi osobowościami kabaretowymi, wygrała dwutygodniowe warsztaty teatralne.

Aktorstwo było jej zawsze bliskie, jednak przegapiła egzamin do szkoły teatralnej, gdyż wyjechała z koleżanką nad morze. Nie dając za wygraną, zgłosiła się na egzaminy wstępne do Studium Aktorskiego Teatrów Lalkowych przy Teatrze Dzieci Zagłębia na kierunku lalkarstwo, gdzie później rozpoczęła kształcenie. Po jego ukończeniu związała się z Bałtyckim Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie.

Decyzją dyrekcji teatru, została oddelegowana do zdania egzaminu eksternistycznego dla aktorów dramatu. Choć kochała lalkarstwo, to sam zawód okazał się być silnie obciążający zdrowie. Nie czuła się też dobrym animatorem. Swoje powołanie odnalazła na scenie jako aktorka dramatu. Oprócz niewątpliwego talentu aktorskiego, została obdarzona silnym, doniosłym głosem oraz nietuzinkową urodą.

Kreuje role niejednoznaczne. Z wielkim sentymentem wspomina koszaliński debiut teatralny, w duecie z Hanką Bielicką, Wielki powrót w reżyserii Romana Kordzińskiego. Sama Bielicka została przez nią zapamiętana jako świetny dydaktyk, który pomagał wchodzić w zawód aktora, dużo o nim opowiadając. Z kolei w Teatrze Polskim w Bydgoszczy zagrała Kota Behemota z Mistrza i Małgorzaty, który został tak pozytywnie odebrany przez publikę, że wiele lat później, podczas innego spektaklu fotoreporterzy wciąż mówili o niej Kot Behemot.

Zagrała w cyklicznych telewizyjnych widowiskach kabaretowych Spotkanie z balladąStatek szalony  oraz benefisach w Teatrze Stu. Wystąpiła w wielu filmach i serialach, między innymi Boża podszewka, Dom zły, Na dobre i na złe, Złotopolscy, Pitbul, Plebania. Blondynka. Z sentymentem podchodzi do swojego debiutu filmowego, Dwa księżyce, gdzie miała kilka epizodów. W Teatrze Telewizji zagrała w spektaklach Chwila sławy, Uczone białogłowy. Jej udział w produkcji hollywoodzkiej, Praise the Lord, nie umknął nawet uwadze Washington Post.

Kocha zwierzęta, toteż ogromną przyjemność sprawiła jej rola w niemieckiej produkcji Das letze Versteck, gdzie zagrała opiekunkę psa, z którym bardzo się z żyła. W trakcie swojej kariery aktorskiej wzięła udział w obozie dla kaskaderów w Ujściu Gorlickim, ucząc się jazdy konnej, jazdy jeepem, strzelania z łuku, czy pływania na desce surfingowej.

Występuje w filmiku promującym miasto Kraków. Swoje aktorstwo kocha i nie wyobraża sobie beż niego życia. Chciałaby się w nim jeszcze rozwijać, odkrywać i kreować nowe role.